Честитки до Георгиевски од АМС: Сребро со златен сјај

Агенцијата за млади и спорт (АМС) му го честиташе успешниот настап и освоениот олимписки медал на македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски на Игрите во Токио.

Георгиевски (22) попладнево се закити со сребрениот медал откако по голема борба во финалето во категоријата над 80 килограми загуби од Русинот Владислав Ларин.– Дејан Георгиевски денеска во само неколку часа ни го покажа патот до успехот, патот до извонредни резултати на ЛОИ во Токио. Решителен, концентриран и прецизен, Дејан денеска сите нè направи горди и ни покажа дека среброто е злато, објави АМС.

Покрај Георгиевски и Ларин, на пиедесталот се искачија и „бронзените“ Алба Кастиљо од Куба и Ин Дон од Јужна Кореја, двајца од вкупно тројцата противници, кои македонскиот репрезентативец ги совлада на патот до финалето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...