Ѓоковиќ се врати во Белград

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, по двонеделната сага во Австралија, денес околу пладне слета на аеродромот во Белград.Враќањето во Белград на српскиот тенисер предизвика голем интерес. На аеродромот „Никола Тесла“ беа присутни стотина новинарски екипи, како и навивачи кои дојдоа да му изразат поддршка на својот омилен спортист.

Ѓоковиќ кој од Мелбурн преку Дубаи се врати во Белград, дозна дека и на Ролан Гарос ќе можат да играат само вакцинирани тенисери, па Србинот се соочува со пропуштање и на Грен слемот во Париз.

Новак сè уште не се појави да даде изјава, а веќе се шпекулира дека тој веднаш, со друг авион, може да замине за Шпанија каде се наоѓа неговото семејство.

Претходно, австралискиот министер за имиграција Алекс Хоук, на 14 јануари донесе одлука и објави дека визата на Ѓоковиќ е укината по втор пат. Како одговор, Србинот повторно се жалеше до Федералниот суд на Австралија, но жалбата не му беше прифатена.

Според австралиската влада, присуството на Ѓоковиќ во земјата е јавна закана, бидејќи за многумина, особено за луѓето кои не сакаат да се вакцинираат, тој е икона и пример.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...