Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Италијанскиот тенисер Матео Беретини поради добиен позитивен тест на коронавирус се повлече од Грен слемот Вимблдон пред натпреварот од првото коло против Кристијан Гарин.

– Со скршено срце објавувам дека нема да можам да се натпреварувам на Вимблдон поради позитивен тест за Ковид. Имав симптоми слични на грип и во изминатите неколку дена бев во самоизолација. Иако симптомите не беа сериозни, наутро направив уште еден тест за да не ги загрозам моите колеги и другите луѓе вклучени во турнирот. Немам зборови да го опишам разочарувањето што го чувствувам. Мојот сон за оваа година е уништен, но ќе се вратам посилен, напиша Беретини.

Италијанецот ги освои турнирите во Штутгарт и Лондон пред стартот на Вимблдон 2022.

Претходно, поради Ковид од Грен слемот во Лонодн се повлече и хрватскиот тенисер Марин Чилиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...