Ѓоковиќ: Во вториот сет почнав да се сомневам во моите удари

Првиот носител на Грен слемот Вимблдон, Новак Ѓоковиќ откри како успеа од 0:2 да дојде до 3:2 на вчерашниот четвртфинален дуел со Јаник Синер.Србинот победи со 5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2 и по 11.ти пат се пласираше во полуфиналето на Вимблдон.

– Во вториот сет почнав да се сомневам во моите удари. Јаник играше со правилен став, повеќе веруваше во себе. Имаше доволно самодоверба да ја диктира играта. Јас бев премногу пасивен, се случува. Да бидам искрен, навистина бев дефанзивно настроен. Пред третиот сет си одржав инспиративен говор. Овие работи помагаат кога се обидувате да ги пронајдете вистинските зборови за, да речеме, да се реанимирате. Но, тоа не секогаш функционира. Ја користев оваа техника кога загубив од Циципас во финалето на Ролан Гарос 2021 година. Нема гаранција дека ова секогаш ќе функционира, изјави Ѓоковиќ.

Тој во полуфиналето ќе игра против Камерон Нори од Велика БританијаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...