Надал: Мораш да бидеш брз и многу млад, а јас не можам да го задржам тоа темпо

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал даде свое видување за поразот во четвртото коло на УС Опен од Френсис Тиафо (4:6, 6:4, 4:6, 3:6).– Одиграв лош натпревар, а но тој одигра многу добро. Мора да си брз и многу млад, но не можам повеќе да го задржам тоа темпо. Нема да барам изговори. Отидов во четвртото коло и се соочив со играч кој беше подобар од мене. Важно е да се препознаат сите добри работи што ги прави и направи противникот. Дали повредите ми пречеа? Сега можеме да жалиме и да се жалиме за нешто, но тоа нема да ја промени ситуацијата. Ова е дел од мојата кариера, изјави надал.

Мечот се одигра ноќеска и траеше 3 часа и 32 минути.

Триесет и шестгодишниот Шпанец имаше девет аса, исто толку двојни сервис грешки, и две брејк топки од шест можности.

Дваесет и четиригодишниот Американец сервираше 18 асови и четири двојни грешки, а искористи пет од осум брејк топки.

Тиафо во четвртфиналето ќе се соочи со Русинот Андреј Рубљов.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...