Ѓоковиќ оди на Пол во второто полуфинале на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Австралија опен, откако денес во четвртфиналето го победи Андреј Рублев (Русија) со максимални 3:0, по сетови 6:1, 6:2 и 6:4.За Србинот ова е 44-то полуфинале на Грен слем турнирите, повеќе од него има само Роџер Федерер – 46.

На Австралија опен, Новак нема пораз од 2018 година и по 10-ти пат стигна до полуфинале. Во претходните девет наврати, тој ја освои титулата.

Противник на Ѓоковиќ во полуфиналната фаза ќе буде Американецот Томи Пол, кој беше поуспешен од својот сонародник Бен Шелтон со 3:1 во првото денешно четвртфинале.

Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Стефаниос Циципас (Грција) – Карен Качанов (Русија).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...