Бекер: Новак како дете си постави цел да биде најдобар и е на прагот да ја оствари

Шесткратниот грен слем шампион Борис Бекер смета дека победата на Австралија опен ќе му помогне на Новак Ѓоковиќ да ја оствари својата главна цел во кариерата.

- Новак има 35 години и знае дека на 40 нема да може да покаже такви резултати. Мислам дека по Австралија опен ќе има неверојатен период. Во Париз и на Вимблдон ќе има сосема поинаков настап и сосема поинаков обем на работа. Успехот е сон на неговиот живот, тој сака да стане најуспешниот играч во историјата. Како дете, рече: „Јас ќе бидам најдобар“, и беше во право. И сега тој е на прагот, изјави Бекер.

Ѓоковиќ минатиот викенд го освои Австралија опен 2023. Србинот стигна до 22. Грен слем трофеј во кариерата. Според овој индикатор, тој се израмни со Рафаел Надал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...