Германија го откажа Светскиот куп во мечување поради Русија

Германскиот мечувалечки сојуз ја откажа организацијата на Светскиот куп во флорет за жени, откако глобалното раководно тело во мечување (ФИЕ) ја поништи забрана за настап на спортисти од Русија и Белорусија.

На спортистите од двете земји им е забрането учество на многу меѓународни натпреварувања поради руската инвазија врз Украина и белоруската поддршка на војната.

Над 60 земји – членки на ФИЕ гласаа за укинување на забраната за руските и белоруските спортисти на минатонеделниот вонреден конгрес на ФИЕ.

Претседателката на германската мечувалечка федерација (ДФБ), Клаудија Бокел, рече синоќа дека одлуката предизвикала „жестока расправа“.

„Нашата солидарност е со народот на Украина кој страда од агресорска војна“, изјави Бокел.

Германија требаше да го организира женскиот Светскпот куп во флорет од 5 до 7 мај. ег ФОТО: ФејсбукПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...