Надал: Сакам да бидам конкурентен кога ќе се вратам

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави денеска дека сака само да „биде конкурентен“ кога во јануари ќе се врати на тенискиот турнир во австралискиот град Бризбејн, една година откако го одигра последниот натпревар.

„Знам дека ова е тежок турнир, но се надевам дека ќе бидам подготвен за настап. Не се стремам кон ништо други, освен само да бидам конкурентен“, изјави 37-годишниот Надал во видеообраќање објавено на социјалните мрежи.

Поранешниот светски рекет број 1, кој сега е рангиран на 664 место на АТП листата, минатиот петок најави враќање на професионалниот тенис за време на турнирот од серијата 250 што ќе се одржи во Бризбејн од 31 декември до 7 јануари.

Надал ја пропушти целата сезоната 2023 откако во јануари годинава го повреди колкот за време на Австралија Опен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...