Мареј: Неверојатно тешко е да се игра финале против Ѓоковиќ

Британскиот тенисер Енди Мареј ги нарече неверојатно тешки конфронтациите со Србинот Новак Ѓоковиќ во финалето на турнирот.

Мареј и Ѓоковиќ играа еден против друг 36 пати, а повеќето од овие натпревари беа финалиња или во последните фази на турнирите.

- Очигледно, да се игра против него во финалиња е неверојатно тешко. Играв многу финалиња со него и ми беше многу тешко. Но, мислам дека со тоа што го постигна во последните 5-6 години, уште потешко им е на некои од помладите играчи кои штотуку почнуваат да играат финалиња на Мастерс или Грен слем. Новак е на другата страна, бидејќи веќе има освоено 24 Грен слема и 98 титули. Не е лесно кога имаш мало искуство во овие ситуации и стоиш спроти тип кој толку многу освоил. Навистина е тешко, изјави Мареј за „Tennis World USA“.

Сите 36 од овие средби се случија помеѓу 2006 и 2017 година, а Ѓоковиќ води со резултат 25:11. Во исто време, Србинот победи на 11 од 19 средби во финалето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...