Француски мечувалка отфрла дисквалификација за допинг со објаснување дека се „заразила“ преку секс

Француската мечувалка Исаора Тибус е целосно ослободена од антидопинг трибуналот на Меѓународната мечувачка федерација, откако беше позитивна на тестот за остарин во јануари оваа година на Светското првенство во Париз.Триесет и двегодишната Тибус успеа да докаже дека причината поради која забранетата супстанца влегла во нејзиното тело е „размена на телесни течности“ со нејзиното момче, американскиот мечувалец Рејс Имбоден, кој неодамна се пензионираше.

Доколку ВАДА не ја оспори пресудата на меѓународната федерација, Исаора ќе може да учествува на Олимпијадата во Париз, каде што е претендент за медали на индивидуалните и екипните турнири.

- Важно е мојата невиност да биде официјално признаена. Од мојата седумгодишна возраст мечував речиси секој ден, а да ја изгубам мојата олимписка шанса психолошки би било многу тешко. Ослободителната пресуда ми донесе многу емоции и многу радост. Доживеав огромно олеснување по сите искуства што ги доживеав во последните месеци, рече Тибус во интервју за „АФП“.

За да докаже ненамерна инфекција, Исаора го ангажирала професорот по токсикологија Жан-Клод Алварез. Тој анализирал влакно од косата на Исаора и на Рејс, наоѓајќи високи нивоа на анаболичен агенс во примерокот на неговиот партнер. Покрај тоа, Имбоден намерно го земал лекот, по што долго време ја бакнувал својата девојка. Како резултат на овој експеримент, во телото на спортистката повторно беше пронајден допинг.

Во случај на жалба од старана на ВАДА, случајот ќе биде решен на Спортската арбитража на CAS по што ќе се знае дали Тибус ќе може да настапи на Олимписките игри во нејзината татковина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...