Верстапен не е подготвен да се натпреварува на Ле Ман

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Мак Верстапен сè уште не сака да се трка на 24 часа Ле Ман.

Како причина, трикратниот шампион во Формула 1 го наведе контроверзниот систем за изедначување на хиперавтомобилот - рамнотежа на перформансите што покрена прашања меѓу учесниците и гледачите.

- Во трките на издржливост не се работи само за вас, туку треба да работите заедно со соиграчите и да го пронајдете вистинскиот компромис за поставките. Затоа внимателен сум и комуницирам околу ова прашање. Во моментов мислам дека е рано за мене учество на трка во Ле Ман, изјави Холанѓанецот.

Додаде дека и неговата телесна маса може да е проблем.

- Ми се чини дека треба да има ограничување, бидејќи со опрема можам да тежам до 80 килограми, а тежината на друг пилот може да биде 55 или 60 килограми. Значи, треба да се справиме со ова. Мора да има просечна или минимална маса. Но, секако во иднина би сакал да се тркам, тоа е неверојатна трка, истакна Верстапен.

Верстапен е трикратен светски шампион во Формула 1 и лидер во тековната сезона.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...