Надал го пропушта Вимблдон поради ОИ: Шпанецот не сака да ризикува со повреда пред Париз

Легендарниот шпански тенисер Рафаел Надал (38) одлучи да не игра на претстојниот Вимблдон за да се подготви што подобро за Олимписките игри во лето.Давид Ферер, селекторот на шпанската Дејвис куп репрезентација, изјави дека Надал ќе игра заедно со Карлос Алкараз во конкуренција на двојки на Олимписките игри во Париз (27 јули - 4 август), па целиот фокус на „матадорот од Мајорка“ е на тоа.

Бидејќи ова е веројатно последна сезона во неговата кариера, Надал реши да не ризикува со Вимблдон (1-14 јули) и со „опасната“ тревна подлога за дополнително да не ја влоши состојбата на колкот, туку ќе го искористи преостанатиот месец и половина за одмор и можеби некои помали турнири за да се подготви за Париз.

Да потсетиме, Надал има два олимписки златни медали, едниот го освои во поединечна конкуренција во Пекинг 2008 година, а другиот во двојки со Марко Лопез од Рио во 2016 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...