Македонија ја совлада Турција

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада селекцијата на Турција со 35:26, со што остана во трка за јунскиот бараж за пласман на Светското Првенство 2011 година во Шведска.

Во Адана избраниците на Љубомир Савевски успеаја да дојдат до триумф од 9 гола разлика. "Црвено жолтите" ја имаа контролата врз резултатот во најголемиот дел од мечот, а на одмор заминаа со предност од 15:13. Во вториот дел, концентрацијата на противникот значително падна, нашите најдобри ракометари знаeа да го искористат падот во формата на Турција и да забележат победа со високи 9 гола разлика.

Сепак, поради вчерашното реми со Литванците, Македонија нема загарантирано првото место во квалификациската група и пласманот во јунскиот бараж. Останува да го чекаме конечниот исход од утрешниот последен меч на турнирот меѓу селекциите на Литванија и на Турција. Литванците се во позиција сами да си ја кројат судбината. Доколку Литванија утре ја совлада Турција со десет или повеќе гола разлика, тие ќе се пласираат на дополнителните мундијалски квалификации, а Македонија ќе извиси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...