Dave’s Kitchen: Пилешко на медитерански начин

Доколку копнеете по вистински медитерански вкус, полн со свежина и пријатна арома овој рецепт е она што го барате. Сочни пилешки гради, супер вкусен медитерански фил од домати, лукче и маслинки, а сето тоа збогатено со вкус на моцарела, гауда и оригано.Совршена комбинација на вкусови во едно супер елегантно јадење кое има одлична презентација.

Погодно е за неделниот ручек за целото семејство, или пак за романтична вечера за двајца со добро квалитетно вино.

Потребни состојки:

 • 2 парчиња пилешки гради
 • 1 домат, исечкан на мали коцки
 • 1 чешне лук, ситно исечкано
 • 50 гр каламата маслинки, исечкани на коцки
 • 1 лажичка оригано
 • маслиново масло
 • малку путер
 • Сол и мелен црн пипер
 • 100 гр рендана гауда
 • 100 гр свежа моцарела

Начин на подготовка:

Најпрво направете неколку пресеци на пилешкото месо и зачинете го со сол и мелен црн пипер.

Во длабок сад промешајте ги доматот, маслинките, лукот, ориганото и маслиновото масло. Добро зачинете со сол и мелен црн пипер и промешајте. Оваа смеса нанесете ја врз пилешкото. Нанесете рендана гауда врз секое парче и парчињата пилешко пренесете ги во тавче за печење обложено со хартија и премачкано со путер. Одозгора полејте малку маслиново масло. Печете 30-35 минути на 180 степени, а 5 минути пред да биде готово ставете ја и моцарелата. Нарусете малку оригано и печете уште 5 минути. Сервирајте во чинија со малку маслиново масло и свежо исечкан магдонос.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби