Семиња богати со хранливи состојки

Иако се мали, семињата се исклучително богати со хранливи состојки – здрави масти, протеин, влакна, витамини и минерали. Еве кои се најбогати со нив:

1) ЧиаСемето од чиа е богато со омега-3 масни киселини, влакна, антиоксиданси, калциум и железо, а воедно е и добар извор на растителен протеин – 4 грама во 2 големи лажици.

2) Семе од краставици

Ова семе содржи калциум, антиоксиданси картеноиди и флавоноиди.

3) Ленено семеЛененото семе е одличен извор на алфа-линолеична киселина (ALA), односно омега-3, која го намалува ризикот од срцеви заболувања преку намалување на инфламацијата во организмот. Тоа е богато и со влакна кои заситуваат, промовираат здрава дигестија и го намалуваат нивото на холестеролот. Ова семе мора да се јаде мелено, бидејќи телото не може да го свари целото семе и хранливите состојки од него нема да бидат апсорбирани.

4) Семе од коноп

За разлика од повеќето растителни извори на протеини, семето од коноп ги има сите 9 есенцијални амино киселини, правејќи го комплетен извор на протеин, а содржи 10 грама протеин во 3 големи лажици.

5) Семки од тикваТие се богати со магнезиум и триптофан, го подобруваат спиењето и се одличен извор на протеин, здрави масти, манган, фосфор и железо.

6) Семки од сусам

Семките од сусам содржат калциум, бакар, манган, магнезиум и железо.

7) Семки од домат

Овие семки се богати со антиоксиданси и витамин Ц.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби