Вотка направена со вода од забранетата област во Чернобил

Пијалакот „Атомик” е направен од житарки, но и со вода земена од забранета област околу оштетената нуклеарна електрана во Чернобил.

Идејата била на професорот од британскиот Универзитет на Портсмут, Џим Смит, кој и почнал со одгледување житарки во забранетата зона.– Нашата идеја уште тогаш беше да го искористиме зрното за да направиме алкохолен пијалак… Треперам додека го пијам, вели Џим додека крева едно од своите шишиња, раскажува проф. Смит.

Тој тврди дека вотката не е радиоактивна.

-Не е порадиоактивна од која било друга вотка… Секој хемичар ќе ви каже дека, кога дестилирате нешто, сѐ она што е штетно завршува „во отпад“, нагласува проф. Смит.

Тоа го потврдиле и научниците од хемиската лабораторија во Универзитетот Саутемтон.

Со помош на „коктел-познавачи“ од еден бар во Лондон, „Атомик” го споредуваа со други вотки. Дегустаторот Сем Армај сета дека тоа е „пијалак во којшто повеќе се чувствува зрното, отколку алкохолот“.

– Има повеќе овошни ноти, но се чувствува и ’ржта, вели Сем.

Прашан – кој коктел би го направил од вотката, тој вели: „Класично мартини, но може и помешано со шампањско“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди плавуша по улица и сретнува некоја жена, па и вика:
- Боже, Тања, ти ли си? Леле колку си се променила од средно, едвај те познав.
- Ама, јас не се викам Тања.
- Кул,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби