Dave’s Kitchen: Пилешко со мајчина душичка и лимон

Доколку барате ручек кој е супер лесен за подготовка, а истовремено изобилува со егзотични вкусови и ароми, тогаш овој рецепт е полн погодок за Вас.Потребни состојки:

  • 2 парчиња пилешки стек
  • Сок од 1/2 лимон
  • Кора од 1 лимон
  • 3 гранчиња свежа мајчина душичка
  • Сол и мелен црн пипер по вкус
  • 2 чешниња лук, ситно исечкани
  • Сол и мелен црн пипер по вкус
  • 3 лажици маслиново масло
  • 30 г путер исечкан на коцки

Начин на подготовка:

Секое парче пилешко пресечете го на половина, така што би добиле две филети од стекот. Во сад ставете го маслото, солта и биберот, лукот, кората и сокот од лимон.

Добро промешајте и додајте ситно исечкани гранчиња мајчина душичка. Наредете ги парчињата стек во тавче обложено со хартија за печење. Врз секое парче пилешко нанесете коцки путер.

Печете во загреана рерна на 180 степени околу 30-35 минути.

Сервирајте со гранчиња мајчина душичка, свежи кругови од лимон и чаша бело вино. Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби