Како јаглехидратите влијаат во опоравувањето на телото по вежбање?

Како што здравата исхрана е основното гориво потребно за добар тренинг, така и храната која ја јадеме после тоа игра голема улога во опоравувањето на телото.

Јаглехидратите играат голема улога во тоа.Неколку студии покажале дека тие ги обновуваат резервите на гликоген во мускулите, индуцирајќи промени во имунолошкиот систем и намалувајќи ја мускулната болка, подобрувајќи ги перформансите во идните вежби.

Јаглехидратите се неопходен извор на енергија за телото, а доколку тие не се внесуваат по вежбањето, тоа може да доведе до преголем глад и прејадување, летаргија и чувство на стрес, како и зголемена болка во мускулите. Со тек на време, настанува ослабување на мускулите и имунолошкиот систем, што го зголемува ризикот од повреди.

Кои јаглехидрати да се внесуваат?Нутриционистите препорачуваат избегнување на рафинирани јаглехидрати кои се исклучително процесирани и кои не содржат никакви хранливи состојки.

Јаглехидратите како оние во овошјето и скробот (јаболка, слатки компири, ориз и сл.) се одлична опција за нормализирање на нивото на глукоза во крвта и обновување на резервите на гликоген во мускулите.

Доколку по вежбањето се внесуваат само јаглехидрати без протеин, тоа ќе ги обнови резервите гликоген и нивото на шеќер во крвта, но нема да овозможи заздравување на мускулите и нивно растење

За да се максимизира опоравувањето на телото, нутриционистите сугерираат јадење балансиран оброк во првиот час по вежбањето, а се препорачува и чоколадно млеко како идеален пијалак за опоравување бидејќи содржи јаглехидрати, протеин, здрави масти, вода и електролити.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби