Митови за шеќерот и неговите замени

Постојат различни видови на шеќер и негови замени, за кои постојат многу заблуди и митови.

Мит 1: Кафеавиот шеќер е поздравПовеќето луѓе знаат дека кафеавиот ориз е поздрав од белиот, па истото го претпоставуваат и за шеќерот. Меѓутоа вистината е дека и кафеавиот и белиот шеќер се процесирани на ист начин, а разликата, покрај вкусот, е тоа што одредени видови кафен шеќер се покалорични.

Кафеавиот шеќер бојата ја добива од меласата или поради тоа што не бил целосно рафиниран, или поради тоа што му е додадена. Тој има траги и од минералите калциум, калиум и железо, но во многу ограничени количини.

Мит 2: Шеќерот од кокос е најздрав за печење

Поради тоа што овој вид на шеќер содржи дополнителни хранливи состојки како минерали и витамини, многумина сметаат дека е најздрав – што не е точно бидејќи нив ги има во премногу мала количина за да влијаат на здравјето.

Мит 3: Агаве и мед се „природни“, па може да се користат во големи количиниСамо поради тоа што нешто има етикета на која што пишува дека е природно, не значи дека може да се јаде во големи количини.

Моментално, управата за храна и лекови на САД (FDA) не ни имаат јасна дефиниција за зборот „природно“, што практично го прави безначаен. Според нив, за природно се смета сето она што нема додадено ништо вештачко или синтетичко, а природната храна е различна од органската за која има многу специфични барања кои мора да бидат исполнети.

И медот и агавето се по калорични од белиот шеќер, а агавето има поголем процент на фруктоза од пченкарниот сируп.

Мит 4: Стевиата е 100% природна и органска

Скоро 30 години пред стевиата да стане „позната“, FDA го имало забрането рекламирањето на оваа билка како додаток за храна, бидејќи засладувачот е многу поразличен од самата билка.

Многу од течните и екстракти во прав добиени од стевиата кои се продаваат како целосно природни и растителни, се резултат на процесирање и рафинирање на билката, со што се отстрануваат повеќето витамини и минерали од неа.

Всушност, шеќерот од стевиа не е ништо повеќе природен од останатите, како белиот од шеќерна трска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Учителката го прашува Мали Џокица како си поминал за летниот распуст.
Џокица одговара:
- Прво, јас не сум Џокица, јас сум Џорџ.
- Како второ, за распустот бев во Америка и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1599.- Роден е шпанскиот сликар Диеро Родригес де...

1606.- Роден е францускиот писател Пјер Корнеј,...

1654.- Шведската кралица Кристина Аугуста која...

Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби