Дали суплементите со растителни влакна се исто толку добри како и влакната од природно потекло?

Растителните влакна заслужено добиваат многу внимание од нутриционистите, бидејќи се важни за регулирање на дигестијата,контролирање на шеќерот во крвта и редуцирање на нивото на холестерол, како и за хранење на здравите бактерии во стомакот.Тие се корисни и за слабеење, бидејќи бавно се варат, особено во споредба со едноставните јаглехидрати и процесираните зрна, поради што го редуцираат апетитот и промовираат подолга ситост.

Додека растителните влакна природно ги има во овошјето, зеленчукот, мешунките, целите зрна и слично, суплементите со влакна се исто така популарни. Меѓутоа , која е разликата помеѓу природните влакна и оние во “fiber” суплементите?

Суплементите содржат процесирани влакна, а истражувањата во врска со нив се значително повеќе ограничени во однос на оние за природните, особено кога станува збор за менаџирање на телесната тежина. Иако истражувањата покажуваат дека влакната помагаат за слабеење, не покажуваат дека и процесираните влакна го имаат истиот ефект.Сепак, нутриционистите сметаат дека суплементите можат да бидат корисни доколку не е возможно да се внесат доволно влакна само преку исхраната. Меѓутоа, мора да се внимава на фактот дека некои такви суплементи може да предизвикаат гастроинтестинални проблеми, поради што се препорачува да се започне со помали дози, а потоа истите во консултација со доктор или нутриционист да се зголемуваат по потреба.

Доколку целта ви е слабеење, потребно е дневно да се внесуваат 25 грама за жени и 38 грама за мажи, преку минимално процесирана растителна храна. Оваа количина не се препорачува да се внесува одеднаш, туку преку повеќе оброци во текот на денот. Ако се користи суплемент, нутриционистите препорачуваат тој да не содржи вештачки бои, вкусови или додаден шеќерПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Гледаат зајак и зајачица магионичар во циркус како вади зајчиња од шапката. Прво едно, па друго, па трето..... Се врти зајакот кон зајачицата и вика:
- Не е лошо, ама мене повеќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби