Месо со вкус на бифтек целосно направено од печурки

Стартап компанијата Meati Foods креирала алтернатива на месо за која тврдат дека изгледа и има вкус на вистински бифтек, но е целосно направена од печурки.Дел од процесите вклучени во правењето на пиво се вклучени и во креирањето на оваа нова замена за вистинско месо.

Продуктот започнува со мицелиум (растителниот дел од габата), кој се состои од мрежа нишки. Габата се ферментира во големи казани со вода, шеќер и нутритиенти, пред да се собере во процес опишан сличен на оној од правењето на кашкавал. По ова, продуктот се дава на „кулинарни експерти“ кои во него додаваат природни состојки кои му даваат вкус на месо.Според неговите креатори, количина на вакво „месо“ еквивалентна на месо добиено од 4500 крави би можела да се произведе за една вечер.

Meati Foods моментално планираат ваквото „месо“ да го продаваат во ограничен број на ресторани во Колорадо во почетокот на 2020-та, за подоцна да се прошират и на други локации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби