Dave’s Kitchen: Италијански леб со артичока

Италијанскиот леб, овојпат доаѓа во комбинација со една од највкусните состојки – артичока.

Таа му дава богат, егзотичен вкус и необичен мирис на овој леб, а тајните состојки во тестото се маслиновото масло и компирот.Потребни состојки:

  • 400 гр брашно
  • Сол по вкус
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 среден компир, (сварен, изладен и испасиран)
  • 5 лажици маслиново масло
  • 2 пакетчиња сув квасец ( или ¾ од цела коцка свеж квасец)
  • 200 мл. млака вода
  • 1 конзерва парчиња артичока
  • 1-2 чешниња лук, ситно исечкани

Начин на подготовка:

Во сад ставете ги сите состојки и замесете меко тесто. Поделете го на два еднакви делови и распределете го во две правоаголни тави, добро премачкани со маслиново масло.

Оставете да стаса околу 40-60 минути на собна температура. Пред печење со помош на прстите направете дупчиња низ целата површина и наредете со парчиња артичока исечкана на помали листови. Врз тоа ставете го ситно исечканиот лук и полејте со малку маслиново масло.

Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20-тина минути.

Добар апетит и забавно готвење.
За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби