Dave’s Kitchen: Бело топло чоколадо

Совршен рецепт за сите оние кои имаат истeнчен и прибирлив вкус. Ова бело топло чоколадо се подготвува многу лесно и со само неколку состојки.Потребни состојки:

  • 150 гр квалитетно бело чоколадо
  • 200 мл. слатка павлака
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • Mини манчмалоу за декорација

Начин на подготовка:

Најпрво во тенџере на оган загрејте ја слатката павлака. Во сад на страна искршете го белото чоколадо. Штом павлаката дојде до точка на вриење, прелијте ја врз белото чоколадо. Додајте екстракт од ванила и добро промешајте. Сервирајте во Вашата омилена чаша и декорирајте со мини манчмалоу. Доколку не можете да најдете мини манчмалоу, можете и со големи во различни бои, исечкани на помали парчиња.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Гледаат зајак и зајачица магионичар во циркус како вади зајчиња од шапката. Прво едно, па друго, па трето..... Се врти зајакот кон зајачицата и вика:
- Не е лошо, ама мене повеќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби