Dave`s Kitchen: Здрав smoothie bowl појадок

Подгответе креативен, здрав и посен појадок ова утре. Smoothie bowl е одличен за зајакнување на имунитетот, а воедно ќе ве наполни со енергија.Потребни состојки:

 • 1 банана
 • 200 мл вода ( или јогурт доколку не постите)
 • 100 г мешано шумско овошје ( рибизли, малини, капини и јагоди)
 • 1 лажица чиа семе
 • 1 мало парче свеж ѓумбир
 • 1 морков, исечкан на кругови
 • Кора од 1/2 лимон
 • 1/2 лажичка цимет
 • 1 лажица мед со прополис ( доколку не постите ) во спротивно може да користите агаве сируп, маџун, малтекс или јаворов сируп.

За декорација:

 • Гранчиња свежо нане
 • Неколку зрна замрзнато шумско овошје
 • Чиа семе

Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не добиете густа каша. Сервирајте ја кашата во чинија и декорирајте.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби