Dave`s Kitchen: Пилешко на грил со крцкави компири и салата

За денешниот ручек, Давор од Dave’s Kitchen ни приготвува вкусно пилешко месо на скара во комбинација со крцкави компири и освежителна салата.Потребни состојки:

За пилешкото:

 • 1 кг пилешко бело месо – стек
 • 2 чешниња лук ситно исечкани
 • Сок и кора од 1 лимон
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка сенф
 • Mелен црн бибер по вкус
 • 1 пакетче Vegeta Natur за пилешко

За крцкавите компири:

 • 1 кг излупени и исечкани компири
 • Сол и мелен црн бибер
 • 1 пакетче Vegeta Natur за крцкави компири
 • 1 лажичка иститнето оригано
 • 1 лажичка иситнета мајчина душица
 • 5-6 лажици маслиново масло

За освежителната салата:

 • 3-4 грста микс зелена салата
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лук ситно исечкано
 • 2 лажици павлака
 • 1 лажичка сенф
 • ½ пакетче Vegeta Natur за салата
 • Сокот од пилешкото месо (што ќе го пушти во чинијата додека одмара под алуминиумска фолија)Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби