Кокосовото масло помага при слабеење

Покрај вежбањето, исхраната има клучна улога во обидите за слабеење. Во таа смисла, кокосово масло може да има мошне позитивен ефект врз вашата тежина.Кокосовото масло како додаток во исхраната, е добро за кожата, го намалува нивото на шеќер во крвта и значително придонесува за здравјето. Тоа е богато со витамин Е, антиоксиданти и полифеноли, кои помагаат во регулирањето на хормоните и така, придонесува да не дојде до зголемување на телесната тежина.

Сепак, не секое кокосово масло е исто. Најдобро е тоа што не содржи многу заситени масти бидејќи тие доведуваат до зголемување на нивото на холестерол и се одговорни за зголемување на тежината.

Истражувањата покажаа дека кокосовото масло го забрзува разградувањето на масните киселини, а тоа го забрзува метаболизмот и доведува до поголема енергија. Затоа, тоа е главна состојка во исхраната на спортистите.

Може да се користи на различни начини. Може да се подготви со салата или со кари. Но, не додавајте многу – само една до две лажици. Исто така, може да се додаде капка во чај или кафе.

Кокосовото масло е добро за здравјето, но тоа не значи дека може да го консумирате онолку колку што сакате. Околу 11 отсто од ова масло го чинат заситени масти. Тоа значи дека е доволно да се земат две лажици на ден, што е еднакво на 30 милилитри.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби