Dave’s Kitchen: 5 идеи за здрав појадок со чиа

Чиа пудинзите се супер здрава опција за појадок. Денеска од кујната на Dave’s Kitchen ви споделуваме пет идеи за чиа оброк. Одберете го Вашиот омилен и подгответе го 30-40 минути пред да го консумирате. Може да се подготви и од вечер за наредното утро.Потребни состојки:

1.Чиа пудинг со шумско овошје

 • 3-4 лажици чиа семе
 • 150 мл. бадемово млеко ( може и обично кравјо или било кое друго растително млеко)
 • 2 лажички мед
 • Мешано шумско овошје за декорација

2.Чиа пудинг со семки од тиква

 • 3-4 лажици чиа семе
 • 150 мл млеко
 • 2 лажички мед
 • 2 лажици семки од тиква

3.Чоко чиа пудинг

 • 3-4 лажици чиа семе
 • 2 лажици какао
 • 150 мл млеко
 • 2 лажици агаве сируп или малтекс
 • 1 лажица чоко капки
 • 2 лажици сечкани ореви

4.Чиа пудинг со бадеми и мед

 • 3-4 лажици чиа пудинг
 • 150 мл млеко
 • 2 лажички мед
 • 2-3 лажици сечкани бадеми

5.Чиа пудинг со кокос и малина

 • 3-4 лажици чиа пудинг
 • 150 мл млеко
 • 1 лажица кокос
 • 2 лажички мед или шеќер
 • 5-6 малинки за декорација
 • Кокосов чипс за декорација

Начин на подготовка:

За да подготвите било која од овие вкусни комбинации во чаша ставете го млекото, чиа семето и промешајте. Оставете во ладилник 30 минути да се згусне, а на секои 10 минути промешајте за да биде еднаква густина во целата чаша. Пред сервирање додајте го медот и декорирајте ја секоја чашка со Вашиот омилен вкус.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби