Dave’s Kitchen: Галет со праски

Праските во моментов се најактуелното овошје на пазарите, па денеска ви споделуваме еден интересен рецепт за тоа како да ги искористите и да уживате во нивниот вкус.Потребни состојки:

За крцкаво путер тесто:

 • 210 гр брашно
 • 180 гр студен путер
 • Прстофат сол
 • 3 пакетчиња ванилин шеќер
 • 2 лажици студена вода

За филот:

 • 4-5 големи праски пресечени на мали парчиња
 • 4 лажици џем од кајсии или праски
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка цимет
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 жолчка
 • 1 лажица млеко

Начин на подготовка:

Во сад промешајте ги заедно брашното, солта, ванилата и путерот додека не добиете смеса со конзистенција на песок. Додајте ладна вода и оформете тесто. Обликувајте го тестото во форма на топка, обвиткајте го во хартија за печење и оставете да се стегне во ладилник околу 20-30 минути.

За тоа време, во длабок сад ставете ги праските ванилата, циметот и брашното. Добро промешајте и оставете на страна.

Оформете округла кора од тестото и премачкајте со џемот од кајсии или праска, нанесете од пресечените праски во средишниот дел на кората и започнете да ги превиткувате краевите за да ја оформите питата т.е. галетот.

Премачкајте со жолчка и млеко и печете во загреана рерна на 180 степени околу 25-35 минути додека не добие убава златно кафена боја. Сервирајте со топка сладолед или лесно изматен шлаг.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби