Dave’s Kitchen: Освежителна паста салата

Пастата може да се јаде и ладна во форма на салата со освежителни и здрави состојки лесно достапни во маркетите и зелените пазари.



Потребни состојки:

 • 200 гр паста машнички farfalle
 • 1 морков исечкан на коцки
 • 1 црвена пиперка исечкана на коцки
 • 1 зелена пиперка, исечкана на коцки
 • 2 лажици рендан пармезан
 • 2 лажици свежо исечкан магдонос

За дресингот:

 • 250 гр кисело млеко
 • 1 чешне лук, ситно исечкано
 • 1 лажичка копар
 • Сол и мелен црн пипер по вкус
 • 2-3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

Сварете ја пастата ал денте. Ставете ја во сад и додајте го исечканиот морков, црвена пиперка, зелена пиперка, рендан пармезан и свежо исечкан магдонос.

На страна измешајте ги киселото млеко, ситно исечканиот лук, копарот, солта и мелениот црн пипер и маслиновото масло. Промешајте ја целата салата со дресингот и сервирајте ја ладна.

Добар апетит и забавно готвење!За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.



Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби