Тиква - кралица на есента

Тиквата сосема оправдано се смета за кралица на есента. Слаткaта содржина со фина текстура крие огромно богатство на нутритиенти, а истовремено е сиромашнa со калории.Таа е одличен извор на витамините А и Ц. Заедно, витамините А и Ц соработуваат и го јакнат имунолошкиот систем. Тиквата особено е богата со витамини од групата Б, посебно витамин Б1, Б3, Б5, како и со фолна и пантотенска киселина. Витамините од групата Б се сметаат за „антистресни витамини“, бидејќи при недостиг на некој од овие витамини доаѓа до летаргија, анксиозност и депресија. Тие исто така имаат релаксирачко дејство, а познато е дека се во директна спрега со развојот и зачувувањето на менталната функција на човекот.

Овој плод е драгоцен извор на калиум, манган и бакар, како и на растителни влакна кои се неопходни за правилно функционирање на системот за варење. Од сите зеленчуци, тиквата е најдобар извор на алфа-линоленска киселина и на есенцијалните омега-3 масни киселини, кои го намалуваат ризикот од срцеви болести и крвни садови.Интензивната портокалова и жолта боја на тиквата се должи на фитохемикалиите од групата на каротеноиди: алфа-каротен, бета-каротен, лутеин, зеаксантин и бета-криптоксантин. Освен за бојата се заслужни и за нејзиното лековито дејство. Делува како силен антиоксиданс, штитејќи го организмот од слободните радикали. Истовремено овој плод ја подобрува работата на имунолошкиот систем, го штити здравјето на срцето, очите и белите дробови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби