Dave`s Kitchen: Шпагети со ракчиња во доматен сос

Оваа вечер пригответе шпагети со мини ракчиња во доматен сос. Вкусно, брзо и здраво јадење која е полно со вкусовите на Медитеранот.Потребни состојки:

  • 120 г шпагети
  • 2 лажички путер
  • 350 г мини свежи ракчиња
  • 150 мл доматен сос
  • Сол и мелен црн пипер по вкус
  • Кора од лимон
  • 1 чешне лук, ситно исечкано
  • 1 лажица сечкан магдонос

Начин на подготовка:

Во тенџере со солена и зовриена вода згответе ги шпагетите ал денте. Во тава на оган загрејте го путерот и започнете да ги готвите ракчињата кои претходно ќе ги исчистите. Гответе околу 5 минути и веднаш додајте го лукчето, доматниот сос, зачинете со сол и мелен црн пипер по вкус и додајте ги зготвените шпагети. Гответе уште 2-3 минути и сервирајте во чинија. Декорирајте со свежо исечкан магдонос, кора од лимон и малку маслиново масло.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете го профилот на Давор и неговата официјална ФБ страна Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби