Намаз од цвекло - здрав и идеален за црниот дроб

Цвеклото е намирница која е позната по своите лековити својства, а денес ви претставуваме рецепт за намаз, заради кој најблагодарен ќе ви биде црниот дроб.Иако помислата на намаз од цвекло можеби не ви делува претерано вкусно, кога ќе го пробате ќе се уверите во спротивното, а неговите лековити својства, од друга страна, се неоспорни.

Имено, цвеклото е зеленчук преполн со нутритивни својства, растителни вланка, антиоксиданси и супстанци кои го продолжуваат здравјето на црниот дроб, а познато е и по тоа што го подобрува процесот на детоксикација.

Потребни состојки:

-2 цвекла со средна големина или 3 помали

-1 конзерва леблебии

-сок од 1 ½ лимон

-5 чешниња лук

-½ лажичка сол

-¼ шолја маслиново масло

-¼ шолја вода

Подготовка:

Во тенџерче прелијте го цвеклото со вода и варете го додека не се омекне, околу 40 минути. Откако ќе се свари, излупете го и исечкајте го на поголеми парчиња.

Ставете го цвеклото заедно со сите останати состојки во блендер, уклучете го и миксајте додека смесата не се претвори во кремаст намаз. Послужете го со чипс од зеленчук, оризови крекери или леб.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби