Три зачини за појак имунитет

Истражувањата покажуваат дека одредени зачини имаат одлични антимикробни, антибактериски и антивирусни својства. За да останете здрави, потребно е да го одржувате имунитетот силен, а во тоа значајно ќе ви помогнат следните зачини за кои е научно докажано дека помагаат во заштитата од настинки.

Лук

Иако има непријатна миризба, лукот треба да го воведете во секојдневната исхрана. Избегнете ги суплементите од лук бидејќи неговата природна форма е најздрава, најсигурна, повкусна, поефикасна и попристапна. Сепак, доколку земате лекови против згрутчување на крвта или се подготвувате за операција, посоветувајте се со лекар пред да косумирате големи количини на лук.

Ѓумбир

Ова е еден од омилените зачини во кујните ширум светот. Бројни истражувања докажале дека ѓумбирот го подобрува здравјето на целокупниот организам, а неговите антимикробни и антивирусни својства ќе ве одржат здрави сред сезоната на променливи временски услови. Ѓумбирот може да се додава во вид на вкусен зачин во разни јадења, а може да го консумирате и како чај.

Нане

Нането е природен извор на ментол, па чајот од нане помага при запушени синуси и воспалено грло. Секојдневната консумација на чај од нане ќе ви го зајакне имунитетот, а истражувањата покажуваат дека истиот е ефикасен и за намалување на телесната температура. Доколку не сте љубител на чаеви, ливчињата нане додавајте ги во салата, супа или варива.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби