3 вкусни и здрави преливи за вашата пролетна салата

Пролетта веќе е тука, а тоа значи дека и зелената салата станува наше секојдневие.

Почнуваме да консумираме почесто зеленчук, но и да експериментираме повеќе со вкусовите. Со цел да вкусите нешто поразлично, но вкусно, Ви предлагаме неколку здрави сосови за во салати.

1.Прелив од јогурт

Ставете јогурт во блендер и додајте малку вода. Додека го матите јогуртот со минимална брзина додавајте маслиново масло додека не ја постигнете посакуваната густина. На крај додајте копар и уште некој зачин и преливот е подготвен за вашата салата.

2.Прелив од сенф и маслинки

Потребни состојки:

 • 3 лажици алкохолен оцет
 • Лажичка сенф
 • Неколку исчистени маслинки
 • 4 лажици маслиново масло
 • Лажичка лук во прав
 • Малку мајчина душица, босилек и оригано
 • Сол и црн бибер

Измешајте ги сите состојки во еден сад и преливот е подготвен.

3.Прелив од лук и маслиново масло

Потребни состојки:

 • Маслиново масло
 • Балсамико оцет
 • Сол и бибер
 • 1 лукче
 • Малку вода

Измешајте ги сите состојки во блендер и користете го преливот во вашата салата.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...

Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби