5 намирници кои ја спречуваат појавата на брчки

Сите би сакале магично да ги избегнат брчките и да имаат младешки изглед на кожата. Пред да започнете со користење на скапи креми или да се подложите на ласери и инјекции, обидете се да ги вклучите овие 5 намирници во вашата исхрана.

Истражувањата покажуваат дека токму овој тип на храна помага во одржување на еластичноста и здравиот изглед на кожата, а со тоа и во намалување на брчките.

1.Боровинки


Боровинките се богати со антиоксиданси! Оваа мала суперхрана помага во одржување на здравата структура и еластичност на кожата.

2.Авокадо

Авокадото е совршено за кожата бидејќи освен тоа што можеме да го јадеме, многу е корисно и кога се користи како маска за лице. Тоа содржи витамини Ц и Е и делува како природен навлажнувач и форма на колаген, кој е одличен за вашата кожа.

3.Ореви

Оревите имаат високи концентрации на витамини Б и Е. Тие помагаат да се спречи оштетување на кожата и да не се создаваат брчки. Исто така можат да помогнат и со темните кругови околу очите.

4.Kалинки

Поради своите антиоксидантни својства, калинката прави чуда во борбата со стареењето на кожата. Таа е богата со витамин Ц, танини, антоцијани и елагична киселина, кои го спречуваат оштетувањето на кожата од слободните радикали и овозможуваат заштита на кожата.

5.Ананас

Ананасот е богат со витамин Ц и антиоксиданси кои можат да го подобрат здравјето на кожата. Помага во намалување на појавата на фини линии и ја подобрува еластичноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...

Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби