Кардамон за зголемување на апетитот и согорување на маснотии

Сакате да ja одржите витката линија и да ги намалите мастите? Зачинот кардамон може да биде вашата совршена опција, според нова студија која откри низа здравствени придобивки од консумирањето кардамон, вклучувајќи зголемен апетит, губење на маснотии и намалување на воспаленијата.Кардамонот е популарен зачин во многу делови на светот, има топол хербален вкус и арома која наликува на мешавина од еукалиптус, нане и бибер.

Сега, истражувачите од Тексас А&М колеџот за земјоделство и животни науки го нарекоа зачинот „суперхрана“.

-Она што го откривме е дека овој мал зачин може да согорува калории и да ја одржува телесната тежина додека го зголемува апетитот и потрошувачката на храна, рече главниот истражувач Луис Циснерос-Зевалос од универзитетот.

Студијата потврди дека кардамонот ги модулира нервните кола кои ја регулираат липолизата на масното ткиво и митохондријалниот оксидативен метаболизам во црниот дроб и скелетните мускули.

Циснерос-Зевалос верува дека оваа нова функционалност откриена во кардамонот може да се користи на растечкиот пазар на спортска исхрана или како помош за зголемување на апетитот кај лицата кои закрепнуваат.

Тој објасни дека други поврзани студии покажале дека кардамонот има и антиинфламаторни својства. Неговото истражување покажува дека кардамонот може да го намали воспалението од низок степен кое доведува до хронично воспаление и развој на низа болести.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби