Koja e најлошата храна за започнување на денот?

Урамнотежениот појадок е важен за човековото здравје. Вистинската храна за појадок може да му обезбеди на телото корисни хранливи материи, витамини и минерали коишто помагаат да се почне денот на најдобар можен начин.


Но, бројни вообичаено барани намирници што често се наоѓаат во изборот за појадок немаат корисни хранливи материи и може да го остават човекот гладен долго пред зацртаниот следен оброк. Исто така, „популарната“ храна содржи висок удел додадени шеќери, масти и натриум (сол), што може да предизвика чувство на тромост. Тие ја зголемуваат опасноста и од неколку хронични болести, вклучувајќи дијабетес тип 2, кардиоваскуларни болести и некои видови рак.

Најлошата храна со којашто може да се почне денот е ниска содржина на влакна, полна шеќер и заситени масти. Тука се вбројуваат житарките со шеќер, овошните јогурти со мусли, како и производите од рафинирано брашно како бел леб, палачинки и бисквити.

Имено, сите видови засладени житарки, како и слатките напитоци од кафе, исто така се полни со шеќери, коишто се претвораат во калории многу побрзо од здравата храна. Ова може да води до негативни здравствени ефекти.

Ова се само дел од намирниците за појадок што (иако вкусно примамливи) се нездрави за вас, а многу лекари препорачуваат да се исфрлат од исхраната, пренесува „Кликс“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби