Храна корисна во справувањето со киселините во стомакот

Враќањето киселини од желудникот во хранопроводот како резултат на олабавена мускулатура, познато како горушица, е болест на дигестивниот систем, главно предизвикана од неправилна исхрана. Тоа честопати е придружено со непријатно пецкање и болка во стомакот.Горушицата може да се ублажува, намалува и лечи. Следат неколку благотворни намирници кои може да ви помогнат.

Чај од ѓумбир

Излупена и исечкана грутка ѓумбир (не поголема од палец) се вари во вода, па се остава да отстои 10 минути. Потоа се пие. Овој напиток е ефикасен против разни видови воспаленија, а и за смирување на киселините во стомакот, пишува „Punkufer”.

Банани

При симптоми на горушица, бананата го штити и смирува вознемирениот стомак.

Бадемово млеко

Оваа здрава замена за класичното кравјо или козјо млеко помага да се стават киселините во желудникот во ред. Особено се препорачува густ сок со бадемово млеко, јагоди, банани и спанаќ.

Овесна каша

На вознемирениот стомак му треба храна богата со влакна, како што е овесната каша. На пример, шолја житарки даваат енергија и ја намалуваат горушицата.

Морач

Во топла вода се ставаат две лажици семе од морач (анасон). Тоа треба да отстои половина час, се зачинува со мед и се пие. Проблемите со киселините може и целосно да исчезнат, велат лекарите.

Зелен лиснат зеленчук

Воопшто, со зеленчукот не може да се погреши. Советот на стручњаците гласи: Јадете што е можно повеќе зелен лиснат зеленчук, како брокула, аспарагус, целер и карфиол. Сѐ тоа содржи малку киселина, што е добро за желудникот.

Кефир и алое вера

Лажица сок од алое вера се меша со кефир и тоа се јаде за појадок. И оваа доста вкусна закуска го смирува дигестивниот систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби