Разводот може да доведе до болести и зголемена смртност кај мажите

Разводот, разделбата и живеењето сам честопати се причина за влошување на здравјето кај мажите и доведуваат до зголемена смртност. Ова го откриле научниците во ново истражување.И претходни истражувања покажаа поврзаност меѓу социјалната изолација (осаменоста) и повисоките стапки на болести. Западните општества имаат највисок раст на луѓе кои живеат сами. Ова ги натера научниците да побараат поврзаност меѓу осаменоста и заболувањата.

Неодамнешен труд од Данска го открива токму тоа – разделбата, разводот, смрт на сопружникот, а потоа и осаменоста доведуваат до здравствени проблеми. Написот е објавен во лондонскиот „Journal of Epidemiology & Community Health”.

Проф. Рике Лунд од Универзитетот Копенхаген во Данска ги проучува средовечните луѓе кои живееле најмалку 26 години во некаква партнерска заедница.

Ова е прв труд којшто ги испитува влијанијата и последиците од осаменоста во покус или подолг временски период и доживување на еден или повеќе разводи или разделби по долга љубовни врска. Во истражувањето учествувале 4.835 луѓе на возраст од 48 – 62 години. Кај луѓето кои живеат сами повеќе од седум години, има зголемување на ризикот од болести за 12 отсто.

Истражувањата не откриле таков ефект кај жените.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби