Најмалку 27 загинати и 100 ранети во експлозија во Турција

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се ранети денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.
- Денеска, околу 12 часот, беше изведен терористички напад во градот Суруч, во округот Шанлаурфа. Според првичните сведоштва, 27 граѓани загинале. Стравуваме дека бројот на жртвите може да се зголеми, се наведува во соопштението на Министерството.

Во моментов во локалните болници се примени околу 100 ранети, се додава во соопштението.

Според турското Министерство, безбедносните сили ги презеле неопходните мерки за безбедност.

Министерстовото засега ги соопштува деталите за силната експлозија, ниту за тоа дали станува збор за терористички напад и кој би можел да стои зад него.

Меѓутоа, претставник на курдската опозициска Демократска партија на народите (ХДП) изјави дека најверојатно станува збор за терористички напад извршен од бомбаш-самоубиец.

„Хабертурк“ пак јави дека според првичните сознанија од истргата, нападот го извршил бомбаш-самоубиец, припадник на џихадистичката група Исламска држава
Експлозијата се случила во дворот на Културниот центар „Амара“, во кој се оддржувала конференција. Најмалку 300 членови на Федерацијата на младински асоцијации на социјалистите са наоѓале во културниот центар, каде учествувале во летна акција за помош за обновата на сирискиот курдски град Кобане, кој главно е населен со локални Курди, кои побегнаа во Турција, посебно во Суруч. пред офанзивата на ИД.

Еден дел од бегалците се вратија во Кобане, откако градот беше ослобиден со помош на курдските борци, но дел од нив се уште се на турска територија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...