Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

Белград, 22 септември 2016 (МИА) - Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“.

Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал и поранешен началнил на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ, дека планираниот референдум во Република Српска може да доведе до војна.

Референдумот закажан в недела беше забранет од Уставниот суд на БиХ како дискриминирачки за несрпското население, но властите во РС не се откажуваат.

Николиќ изјави дека се уште нема да го свика Советот за национална безбедност поради тензиите во БиХ, но оти тоа не значи дека Белград не ја следи ситуацијата.

Тој додаде дека очекува реакција од претседателот на претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ на изјавата на Халиловиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...