Баша: Рама вети 300.000 нови работни места, но толку Албанци истера од земјата

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, го обвини премиерот Еди Рама за целосно неисполнување на ветувањата дадени на граѓаните пред да дојде на власт.

Според него, Рама ветил нови 300.000 вработувања, а всушност “протерал од земјата повеќе од 300.000 албански граѓани”.

На Фејсбук Баша напиша дека „Албанците се без работа бидејќи економијата е во рацете на олигарсите и клиентите на Рама”.

Баша додава дека за да се отворат работни места треба да си оди Рама, нарекувајќи го психички крадец.

-Вети 300.000 нови работни места, но истера од Албанија повеќе од толку. Триста милијарди евра се украдени и злоупотребени од психичкиот крадец во изминатите шест години, сите завршија во џебовите на Еди Рама и неговите клиенти или се злоупотребени за негов интерес, за фасади и луксуз. Албанците се без работа бидејќи економијата и економските можности ги зграпчија олигарсите и клиентите на Еди Рама. За да отворат работни места и можности за луѓето треба да ја оддалечиме бандата крадци и психичкиот крадец, напиша Баша.

Претходно тој најави продолжување на масовните протести есенва, но не прецизираше датум.

Обединетата албанска опозиција од февруари до почетокот на јуни одржа десет ” национални протести” со барање заминување на премиерот Рама и формирање преодна влада, која ќе спроведе слободни и фер избори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...