Политика: НАТО воздржан на повиците на Црна Гора за верскиот закон

„Вашингтон и Брисел се сè уште прилично воздржани“ и покрај обидите на Подгорица да го вклучи НАТО во спорот околу законот за слобода на вероисповеста, кој предизвика големи протести на граѓаните на Црна Гора, пишува „Политика“.Весникот оценува дека Подгорица не успеала да ги увери сојузниците на НАТО дека нема ништо спорно во тој закон и дека, како што рече црногорскиот министер за одбрана Предраг Бошковиќ, е изложена на хибридна војна што ја води Србија.

„Политика“ пишува дека обидите на Подгорица да изнудат поголем ангажман на НАТО, како нејзина членка, се одбиени со образложение дека „Алијансата нема да реагира по повод религиозни прашања“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...