Во Хрватска и БиХ е најавено намалување на платите во јавниот сектор

Во Хрватска и БиХ се најавува намалување на платите во јавниот сектор од 10 до 15 отсто. Земјите од регионот по појавата на новиот коронавирус преземаат различни мерки за спас на економиите, меѓу кои е и намалувањето на платите во јавниот сектор.Хрватскиот министер за економија Дарко Хорват изјави дека доколку не помогнат другите методи во време на кризата со Ковид-19, тогаш ќе мора да се намалат и платите во јавниот сектор.

И во БиХ, федералниот премиер Фадил Новалиќ вчера порача дека треба да се намалат платите за време на кризата поради коронавирусот.

– Секако дека сметам оти треба на сите да им се намалат платите. Не е проблем ако треба да се почне од највисоките функционери. Некои одлуки треба да ги донесе Парламентот, некои Владата. Платите треба да се намалат, почнувајќи од мене, изјави Новалиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...