Во Словенија невработените добиваат по 514 евра кризен додаток

Заводот за вработување на Словенија за само една недела на 650 лица кои изгубија работа поради епидемијата на коронавирусот им исплати финансиски кризен додаток од 514 евра, јави дописникот на МИА од Љубљана.За помошта досега аплицира 1.930 лица, а прифатени биле над 80 отсто информираат од заводот.

Оваа помош е дел од првиот таканаречен „анти-корона“ закон, кој беше донесен на почетокот на април. Тој предвидува сите оние кои поради епидемијата, односно после 13 март ги загубиле работните места да можат да добијат неповратна финансиска помош од државата.

Словенечката економија трпи големи последици од пандемијата, а една од главните причини за тоа според познавачите е што таа е прилично извозно ориентирана. Според предвидувањето на државната Банка на Словенија, оваа година економијата ќе биде во минус, а раст се предвидува веќе за следната 2021.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...