Рама во ненајавена посета на Турција се сретнал со Ердоган

Албанскиот премиер Еди Рама денеска остварил средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Веста ја објави лично Рама на социјалните мрежи каде постира и заедничка фотографија.„Со претседателот на Турција, мојот драг пријател, Реџеп Таип Ердоган, во неговата летна резиденција во Мармарис, разговаравме за односите меѓу Албанија и Турција, предзвиците на времето, зајакнувањето на економијата во услови на пандемија со Ковид-19,унапредувањето на билатералната соработка , како и состојбата во регионот на западен Балкан ,напиша Рама.

По оваа ненајавена посета на Турција, Рама утре и задутре ќе престојува во Грција.

Во својство на претседавач на ОБСЕ ќе учествува на собирот што го организара списанието „Економист“(The Economist) на тема „Зајакнувањето на кохезијата во трубулетното време во Европа“што ќе се одржи во Атина следните два дена.

На маргините на овој собир Рама ќе се сретне и со неговиот грчки колега Мицотакис.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...