Амбасадорот на Израел во Србија: Го признавме Косово на 4 септември

Новиот амбасадор на Израел во Србија, Јахел Вилан, денеска изјави дека не може да има прашање за тоа дали Израел ќе го признае Косово или не, бидејќи, како што рече тој за Н1, Израел го призна Косово на 4 септември.На тој датум во Белата куќа беа потпишани договори во две варијанти, а само во документот потпишан од Приштина стои признавањето на независноста на Косово од Израел, бидејќи Белград не сакаше да се согласи со тоа, но не можеше да ја спречи суверената одлука на Израел.

Израелскиот амбасадор уште еднаш го повтори тоа, нагласувајќи дека на инаугуративната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ разговарал за подобрување на односите меѓу двете земји, а на прашањето како Вучиќ го коментирал израелското признавање на Косово, Вилан изјавил дека тоа не е нешто од што е задоволен Вучиќ и не поддржува такво нешто.

– Но, Израел е суверена држава и тоа е наша одлука. Договорот беше потпишан, и тоа не е нешто што јас или Вучиќ ќе го смениме. Треба да работиме на подобрување на односите и да не се занимаваме премногу со нешто што беше направено пред две и пол недели во Вашингтон, рече израелскиот амбасадор.

– Сега треба да видиме како да не дозволиме тоа да влијае на односите меѓу Србија и Израел, рече Вилан за телевизијата Н1.

На 16 септември, веднаш по предавањето на акредитивните писма на претседателот Вучиќ, тој во изјава за Танјуг рече дека Израел сè уште технички не го признал Косово, но посочи дека тоа е дел од неодамна постигнатиот договор во Вашингтон:

– Што се однесува до Косово, имаме изјава од израелскиот премиер за меѓусебно признавање на Израел и Косово. Досега, не презедовме дополнителни чекори на терен, но тоа е дел од договорот потпишан во Вашингтон, рече тогаш Вилан.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...