,,AccuWeather”: Пролетта ќе доцни во Европа, метеоролозите најавуваат бури на Балканот

Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба ,,AccuWeather” објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како онаа од 2018 година.Метеоролозите на ,,AccuWeather” како и обично во нивната прогноза, детално опишуваат како времето може да влијае на скоро секој аспект од животот, вклучително и земјоделството и водните ресурси.

Невремето што ја зафати западна Европа, а потоа и јужниот дел на континентот во текот на зимските месеци, може да остане активно во рана пролет, велат метеоролозите. Се очекува бурите да бидат активни од Франција, преку Италија, кон Балканот, особено во текот на март.

Метеоролозите забележуваат дека ова ќе биде невообичаен модел за пролетта бидејќи бурите обично се движат на север во овој период од годината.

-Бурите ќе се смират до крајот на пролетта, но до мај ќе предизвикаат штети во јужна Европа“, вели метеорологот на ,,AccuWeather”, Тајлер Ројс, додавајќи дека во регионот се очекуваат обилни врнежи од дожд.

Како што бурите се приближуваат до Средоземното Море, тие ќе бидат придружени со поројни дождови и грмотевици низ Италија и долж западниот брег на Балканскиот полуостров. Ова може да го зголеми ризикот од поплави до почетокот на пролетта.

По една од најснежните зимски сезони во последните пет години во северозападна и централна Европа, многу Европејци можеби со нетрпение ја очекуваат пролетта и враќањето на топлото и сончево време, пишува,,AccuWeather” .

Сепак, според метеорологот Тајлер Ројс, пролетта ќе доцни, но населението нема да биде лишено од пријатни пролетни денови.

Драматична временска промена може да предизвика алергии, особено за оние кои се алергични на полен, кон крајот на април до мај, како резултат на обилната влажност, според метеорологот Алан Реперт. Тој додава дека бури се очекуваат кон крајот на април и мај.

Во Источна Европа, сепак, ќе има малку потопли денови во текот на пролетта, но овој регион може да очекува и студени шокови што можат да траат неколку дена пред да се врати потоплото време. Не е исклучена можноста од снежни врнежи во целиот регион на Европа во текот на пролетта, главно во март.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...