Анкета во Грција: Пандемијата и зголемувањето на цените најголемите грижи за граѓаните

Пандемијата и зголемувањето на цените, предизвикуваат загриженост кај речиси половина од анкетираните Грци во истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Marc“ за телевизијата „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина.Од испитаниците, 49,9 отсто рекле дека пандемијата им предизвикува најголема загриженост, за 48,2 проценти е зголемувањето на цените, а за 39,8 отсто текот на грчката економија.

За олабавувањето на мерките и поголемата слобода за вакцинираните, 62 отсто сметаат дека беше правилна (49,2 проценти) или веројатно правилна (12,8 отсто) одлука.

Оваа одлука е правилна за 69 отсто од вакцинираните и погрешна за 70,9 отсто од невакцинираните.

Договорот за воена соработка меѓу Грција и Франција добива позитивна оцена од тројца од четворица анкетирани, а 64,2 отсто сметаат дека беше погрешна одлуката на Ципрас и СИРИЗА да гласаат против на расправата за ратификацијата.

На политичката сцена, Нова демократија, според резултатите и од оваа анкета има подобар рејтинг од опозициската СИРИЗА со разлика од 12,8 отсто, а актуелниот грчки премиер Кирјакос Мицотакис со 50,4 отсто е посоодветен за премиер во споредба со Алексис Ципрас, кој добива 28,2 проценти.

Поделено е мислењето на граѓаните во оценката што и ја даваат на Владата, со оглед на тоа дека 49,5 отсто ја оценуваат позитивно или веројатно позитивно, а 49,8 проценти негативно или веројатно негативно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...